Activites > Sport

Staff List

Headmaster
Kevin Riley BA, MEd

Deputy Head
Michael Sharpe BSc, PhD

Assistant Heads:

Junior School:

J D Boardman   BSc

Headmaster:

R I Page BA, MSc

N H Gabriel BA, DipArch

M J Chapman MA

Deputy Head:

 

E M Asady BSc

Teaching Staff

Art Department
J Barraclough BA - Head of Art
L A Hepworth-Wood BA
S E Horsfield BA
W Norman BA
H R Thornton BA

Biology Department
P M Dunn BSc – Head of Biology
D J Chalashika BSc
E Reeves BSc
Z J Smeaton BSc
S R Hoath BSc

Business Studies Department
D M Hicks BSc – Head of Business Studies
D A Pullen BSc

Chemistry Department
D G Proctor BSc, MSc, PhD– Head of Chemistry
S J Flaherty MA
G M Heywood BSc
A B R Macnab BSc
D J Mouat BSc, PhD
N S Nicholas BSc

Classics Department
K Meakin BA, PhD– Head of Classics
M J A Barr BA
T C Bateson MA
M J Chapman MA - Assistant. Head
R A West MA

Design & Technology Department
S G Taylor BSc – Head of Design & Technology (Acting)
D Leake BEd, MA
J I Richards BA

Economics Department
R D Schofield BA – Head of Economics
M McCartney, BSc, MA

English & Drama Department
A P Johnson BA – Head of English
S J Ball BA – Head of Drama
C S Bruce BA, MA
G D’Arcy BA, MA
L W Hanson BEd, MA
L A Kirk BA
A M Lancelot BA, MA
E K Trafford BA, MA
R Thompson MA (covering maternity leave)
S D Rees BA

Geography Department
A G Smith BSc – Head of Geography
D Alcock MA
H K Emmett BSc (covering maternity leave)
F R Hanbury BA
A C Hicks BA - Assistant Head of Year 7 & 8
H R Wong BA

History Department
N A Hooper MA, FRHistS – Head of History
H J Baines BA Asst. Head of Sixth Form (Acting)
H K Emmett BSc (covering maternity leave)
E A Greaves BA
J Reed-Purvis BA, MA - Head of Sixth Form
K E Wilde BA - Head of Year 7 and Year 8

Information Technology Department
C Harvey BA, MA
C R F Bright BSc, MSc
S L Croudson BSc

Learning Support
S E Palmer BEd - Head of Learning Strategies
C E Baugh BEd - Teacher of Learning Strategies 

Mathematics Department
D W Fishwick BSc, PhD – Head of Mathematics
A B Baines BSc
E C Boyes-Watson BA
A Crabtree BSc
S L Denby BSc
S M Harris MMath, PhD
P Merckx BSc - Head of Year 7
R I Page BA, MSc - Assistant Head
M A Thompson BSc - Head of Year 10 and Year 11
P Watson BSc, PhD

Modern Languages Department
G P Woods MA – Head of Modern Languages and Head of German
A M Corrigan BA
M B Cuesta-Gonzalez BA - Head of Spanish
S B Davis MA, LTCL, MCIL - Head of Russian
L C Gibbons MA
E J Kingsley BA, MSc - Head of French (Acting)
V Marti-Fernandez BA
K Murach MA
E Tomlinson BA - Assistant Head of Year 10 and Year 11 (Acting)
K Z Whyte BA
S Woodhead BA

Music & Music Technology Department
C J Brook BA - Director of Music (Acting)
R McOwen BSc
D G Roberts LRAM, LGSM

PE & Games Department
C W Lines BA – Director of Sport
C A Taylor BA – Head of Girls PE & Games
D L Bloomfield BA
H E Boughton BSc
S Darnbrough (Rowing Coach)
D Dowley (Hockey Coach)
A J Galley BEd
M E Harling BSc, MA
G K Jones BEd
C E Linfield BA
J G Oates BA
D R Scarbrough BSc
B Townsend (Swimming Coach)
M A Wilde BA

Physics & Electronics Department
P Shepherd BEng, PhD – Head of Physics
A J Baragwanath MSc, PhD
J D Boardman BSc – Assistant Head
L Leach BA
R W Morley BSc, MA
V M Powne BSc
I E Walker MA - Head of Careers

Politics Department
M P J Simpson MA, DipSp – Head of Politics
A L McOwen BA

Psychology Department
C J White BSc – Head of Psychology

Religious Studies Department
R E Skelton BD – Head of Religious Studies
B R Reeves BA

The Junior School – Clock House
N H Gabriel BA, DipArch – Headmaster
E M Asady BSc - Deputy Head
L L Alderson BA
J S Allen BSc
K L Howes BSc, MSc
L Morris BEd
C P Newsome BA
C E Orviss LLB
E D Rawlinson BA
N J Rees BA
P A Smales BEd, BA
G P Smith BEd
H E Smith BA
A J Watts BA
D H Yates BA

Non-Teaching Staff

Bursar and Clerk to the Governors:
I Findlay BA, ACA

Departmental Management Team:
Bursar's PA/HR Assistant – S L Wilkes
Catering Manager – G F Holmes MIH, MRIPHH
Estates Manager – C A Walkin
Financial Controller – I C Smith BA, FCA
Health & Safety Officer – B Thorn BA
Human Resources Manager – C Bradbourne MCIPD
Director of Marketing and External Relations – S J Cowman BA
Network Manager - S J Thompson

Visiting Music Teachers
A Brown BMus – Woodwind
J Bryan GMus, CT, ABRSM, LRSM – Woodwind
A Cook GLCM – Guitar
J Eyre BMus, ARCO -Singing
C Francis LTCL – Upper Strings
M Gaborak LTCL, GCLCM – Guitar
J Harrison GRNCM – Singing
E Kenwood-Herriott ATCL – Double-reed Instruments
M McGuffie BA – Clarinet
D G Roberts LRAM, LGSM – Brass
A J Sherlock BA, ALCM – Piano & Head of Instrumental Studies
B G Stevens BA – Percussion
A Verity MA – Lower Strings
A Woodrow MA FRCO - Chamber Choir